Mljekari teško osvajaju evropske trpeze

Bez autora
Aug 16 2016

BiH je od liberalizacije tržišta u Evropsku uniju izvezla mlijeko i mliječne proizvode vrijedne 11,51 milion KM, a najznačajnije izvozno tržište je hrvatsko, na koje su plasirani proizvodi vrijedni 2,72 miliona KM. Vrata evropskog tržišta otvorena su za domaće mljekare 11. septembra prošle godine, a do kraja maja naši proizvođači nisu uspjeli načiniti značajnije pomake ka osvajanju povjerenja evropskih kupaca. U Spoljnotrgovinskoj komori BiH kažu da je deficit u razmjeni rezultat dugotrajnog procesa traženja i obnavljanja tržišta izgubljenih zabranom izvoza prema EU i dodaju da bi do kraja godine mogli očekivati prve pozitivne rezultate liberalizacije, jer je vizu za evropsko tržište, pored prvobitne četiri, dobilo još pet mljekara.

Mljekari teško osvajaju evropske trpezeBiH je od liberalizacije tržišta u Evropsku uniju izvezla mlijeko i mliječne proizvode vrijedne 11,51 milion KM, a najznačajnije izvozno tržište je hrvatsko, na koje su plasirani proizvodi vrijedni 2,72 miliona KM.

Vrata evropskog tržišta otvorena su za domaće mljekare 11. septembra prošle godine, a do kraja maja naši proizvođači nisu uspjeli načiniti značajnije pomake ka osvajanju povjerenja evropskih kupaca.

U Spoljnotrgovinskoj komori BiH kažu da je deficit u razmjeni rezultat dugotrajnog procesa traženja i obnavljanja tržišta izgubljenih zabranom izvoza prema EU i dodaju da bi do kraja godine mogli očekivati prve pozitivne rezultate liberalizacije, jer je vizu za evropsko tržište, pored prvobitne četiri, dobilo još pet mljekara.

- Zabilježen je blagi pomak zahvaljujući trudu naših proizvođača kojima svako novo tržište predstavlja dodatni impuls za podizanje proizvodnje, povećanje kapaciteta, kao i diverzifikacije proizvoda - kažu iz Spoljnotrgovinske komore BiH.

Mljekara „Pađeni" iz Bileće je tek nedavno dobila izvoznu vizu, a njen direktor Nenad Vukoje kaže da su efekti liberalizacije još uvijek mali jer je za značajniju izvoznu ekspanziju potrebna sistematska pomoć države.

- Strane mljekare, uz dobre podsticaje, proizvode polutvrdi sir koji prodaju za 1,8 evra po kilogramu. Nama je za proizvodnju istog potrebno od deset do 12 litara mlijeka pa vidite razlike u troškovima i cijeni finalnog proizvoda - kaže Vukoje i naglašava da je upitno da li će plasirati proizvode na evropsko tržište, jer nije siguran da li bi to bilo isplatno.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik